Skalbimo mašina – bene pats reikalingiausias prietaisas namuose, be kurio savo gyvenimo negalėtų įsivaizduoti nė viena šeima. Jei ne skalbimo mašinos, dar šiandien moterys (nes joms dažniausiai namuose tenka skalbti), pasiėmusios gabalą ūkiško muilo ir didelį dubenį su vandeniu skalbtų savo drabužius ar dar baisiau – skalbinių eitų plauti į šaltus upelių vandenis. Tačiau gabiųjų išradėjų dėka galime džiaugtis tokiomis mašinomis, kurios ne tik išplauna, bet iš išdžiovina ir net santykinai išlygina drabužius. Akis į puikias skalbimo mašinas paganyti kviečia tinklalapis https://www.b-a.eu/c1485/Skalbimo-masinos. Na o šiandien pateiksime kelis įdomius faktus, kurių apie skalbimo mašinas veikiausiai nežinojote.

skalbiniai

Skalbimo mašinos turi net savo dieną

Kasmet rugpjūčio 9 d. švenčiama skalbimo mašinos diena. Ar žinojote, kad skalbimo mašina užgimė dar XIX a. pabaigoje, kai išradingasis amerikietis V. Blackstone‘as užpatentavo pirmąją skalbyklę? Tai buvo buitinė skalbimo mašina, kurią išradėjas padovanojo savo mylimai žmonai gimimo dieną. Tiesa, pirmoji mašina reikalavo ir žmogaus įsikišimo, ir dar kokio: reikėjo sukti būgną paėmus už specialios svirties. Pirmoji elektrinė skalbimo mašina buvo sukurta praėjusios amžiaus pradžioje – 1910 m. Pastarosios populiarios tapo šiek tiek vėliau, po 2-3 dešimtmečių, kai daugiau žmonių galėjo įsivesti elektrą.

Moteriškas prietaisas

Įvairūs tyrimai rodo, kad dažniausiai skalbimo mašinas naudoja moterys. Tokių naudotojų yra per 90 proc., o skalbiančių vyrų yra vos apie 10 proc. Panaši statistika pateikiama ir Lietuvoje: čia už skalbinius 87 proc. atsakingos moterys. Skalbimo mašinų išradimas labai pradžiugino feministes: jos jį sieja su moterų daliniu išsilaisvinimu nuo buities.

Lietuviai – ekonomiškesni

Įvairių apklausų duomenys parodė, kad JAV gyventojai skalbimo mašinas skalbimui įjungia vidutiniškai nuo 8 iki 10 kartų per savaitę. Lietuviai šiuo atžvilgiu yra kiek ekonomiškesni ir skalbia rečiau: skalbiankės vidutiniškai įjungiamos skalbti 3-4 kartus per savaitę. Keturi iš dešimties respondentų drabužius skalbia vos 1-2 kartus per savaitę.

Kur dingo kojinės?

Dažniausia „problema“, su kuria susiduriame kone kaskart skalbdami – viena pamiršta iš poros kojinė. Tad šiam nesklandumui spręsti netgi sukurtos skalbimo mašinos su durelėmis, kurias atverti ir, pavyzdžiui, kojinę įdėti galima skalbimo mašinai jau skalbiant. Net du iš trijų apklaustųjų lietuvių pripažįsta, kad turi bent po vieną kojinę be poros. Antroji kojinė – ir dažniausiai ruošiantis į darbą ieškomas daiktas.

Vis išmanesnės skalbyklės

Kalbant apie visus buities prietaisus, o tarp jų – ir skalbimo mašinas, jų tobulėjimui ribų tikriausiai nėra. Pavyzdžiui, skalbimo mašiną galima įjungti nuotoliniu būdu, esant darbe, paskaitose ar tiesiog vedžiojant šunį. Grįžtate namo, ir jūsų jau laukia švarut švarutėliai sausi drabužiai – tad apsirengiate ir pirmyn į pasimatymą ar vakarėlį. Geriau nebūna, tiesa? Jau nekalbame apie įvairius vandens ir elektros tausojimo režimus ir kt., nes visa tai – nebe naujiena.