Mūsų akys yra neįtikėtinai kompleksiškos. Jos dirba nuo pirmos minutės vos tik mes ryte jas pramerkiame, iki paskutinės minutės, kol keliaujame miegoti. Todėl kadangi akys yra tokios svarbios kiekvieno iš mūsų gyvenimui, pateikiame daugybę įdomių faktų, kurie padės suprasti, kokios jos yra neįkainojamos.
- Žmogaus akys veikia kaip kamera. Lygiai tokiu pačiu būdu kaip kamera fokusuoja šviestą ant fotosensinio paviršiaus, jūsų akys fokusuoja šviesą ant tinklainės.
- Akys išsivystė apytiksliai prieš 500 mln. metų. Mokslininkai nustatė, kad akys išsivystė prieš 500 mln. metų – pradžioje labai primityvia forma, kuomet akys galėjo atskirti tik baltą nuo juodos.
- Pati populiariausia akių spalva pasaulyje yra ruda. Daugiau nei 55 proc. žmonijos turi rudas akis, o tai reiškia, kad ruda akių spalva yra pati populiariausia pasaulyje. Akių spalvą nulemia genetika, kadangi ji diktuoja, koks kiekis melanino yra pagaminamas jūsų akies rainelėje.
- Kai kurių žmonių akys būna skirtingos spalvos. Šis reiškinys yra vadinamas heterochromija ir dažniausiai pasireiškia dėl pigmento trūkumo arba pertekliaus vienoje akyje. Įprastai tai yra paveldima, tačiau taip pat gali pasireikšti ir dėl ligos ar traumos.
- Akies ragena yra permatoma, dengianti tinklainę ir akies vyzdį. Ji apsaugo jūsų akis nuo nešvarumų ir bakterijų, o taip pat ir nuo kai kurių UV spindulių. Jei jūsų akies ragena yra pažeista, sutrinka jūsų regėjimas.
- 0 reiškia, kad jūsų regėjimas yra normalus. Nors sklando populiarus mitas, kad 1.0 regėjimas yra kažkas „įspūdingo“, vis dėlto taip nėra. Tai tereiškia, kad jūs iš 5 metrų atstumo normaliame apšvietime galite įžiūrėti regėjimo tikrinimo lentelę. Tuo tarpu, jei dar nežinote, koks yra jūsų regėjimas, jums būtų reikalinga akių patikra.
- Išsiplėtę vyzdžiai gali parodyti susijaudinimą. Bet kokios teigiamos mintys gali įtakoti jūsų akies vyzdžių išsiplėtimą. Pavyzdžiui, kai jūs žiūrite į ką nors, kam jaučiate trauką, jie gali išsiplėsti net iki 45 proc. Tačiau taip pat išsiplėtę vyzdžiai gali rodyti, kad jūs bijote.
- Mitas, kad melagiai labiau vengia akių kontakto. Tiesą sakant, patyręs melagis stengtis savo melą „įrodyti“ žvelgdamas pašnekovui tiesiai į akis ir išlaikydamas aštrų žvilgsnį.
- Moterų regėjimą gali paveikti nėštumas. Kadangi nėštumo metu hormonai ima vaidinti labai svarbų vaidmenį ir atsiranda fizinių pokyčių, padidėja tikimybė, kad moterų regėjimas pablogės. Įprastai neigiami regėjimo pokyčiai būna neesminiai ir trumpalaikiai, tokie kaip „išplaukęs“ regėjimas ir išsausėjusios akys, kurie po gimdymo praeina.
- Jūsų akys pavargsta, jei jūs ilgą laiką skaitote ar žiūrite į kompiuterio ekraną. Taip yra todėl, kad tai darydami jūs mažiau mirksite ir jūs neatpalaiduojate jūsų akyse esančių raumenų. Žinoma, jei dėl tokių veiksnių jūsų regėjimas pablogėja, jums gali būti reikalingi korekciniai akiniai.
- Žmogaus akies ragena yra labai panaši į ryklio. Tokie panašumai reiškia, kad ryklių akių ragenos gali būti panaudotos atliekant žmogaus akių operacijas.
- Neįmanoma knarkti atmerktomis akimis. Jūsų akys ir nosis yra susijusios kaukolės nervais, todėl stimulas, kurį sukuria knarkimas, keliauja nervu tiesiai į smegenis, o tuomet iš jų kitu nervu į akies vokus, priverčiant juos sumirksėti.
- Rūkantys žmogus dvigubai dažniau susiduria su išsausėjusiomis akimis. Tabako dūmai dirgina akis. Net jei žmogus nerūko, tačiau jį pasiekia tabako dūmai, gali pablogėti akių drėgnumas – ypač, jei yra dėvi lęšiai.
- Saulės spinduliai yra siejamai su akių pažeidimu. Kai kurios akių ligos, pvz., katarakta ir glaukoma, gali būti sukeltos kenksmingų ultravioletinių saulės spindulių. Todėl ne veltui visuomet yra kartojama, kad būnant lauke yra būtini ir nuo UV spindulių apsaugantys saulės akiniai.
- Daugelį akių pažeidimų galima labai greitai išgydyti. Mūsų organizmas supranta, kad mūsų akys yra mums labai svarbios, todėl daugelis akių pažeidimų gali būti išspręsti labai greitai. Pavyzdžiui, tinkamai gydomas akie ragenos įbrėžimas gali sugyti per apytiksliai 2 dienas.