merginaTinkama eisena ir laikysena reikia pradėti rūpintis dar ankstyvoje vaikystėje. Laiku tuo nepasirūpinus gali išsivystyti daug problemų: nugaros skausmas, greitas nuovargis, šoninis stuburo iškrypimas, kuris progresuodamas lemia kvėpavimo, kraujo apytakos, virškinimo bei estetinės išvaizdos problemas. Laikysena atspindi ne tik žmogaus fizinę sveikatą, bet ir psichinę bei emocinę būklę. Ji laikoma taisyklinga tuomet, kai žmogus smarkiai neįtempdamas raumenų tiesiai gali laikyti liemenį bei galvą. Tiks pastebėjus nors mažiausius laikysenos sutrikimus juos būtina kuo greičiau koreguoti. Pagalbos ranką visada išties ortopedai-traumatologai ir įvairios ortopedijos prekės.

Specialistų duomenimis, mūsų šalyje yra apie 35–48 proc. vaikų bei paauglių, turinčių netaisyklingą laikyseną. Ji gali būti traktuojama kaip stuburo liga ar jos simptomas, pvz., skoliozė, stuburo navikas ir t. t., arba spartaus augimo pasekmė. Esant netaisyklingai laikysenai dažnai pasireiškia kojų ilgio asimetrija. Anksčiau buvo manoma, kad, jeigu asmens kojų ilgių skirtumas yra ne didesnis nei 0,5 cm, tuomet laikysenos korekcijos nereikia. Tačiau šiandien jau yra įrodyta, kad net ir pusės centimetro kojų ilgio asimetrija paaugliui, kurio ūgis yra 170 cm, gali lemti šoninį stuburo pasvirimą, o vėliau ir stabilaus priestuburinių raumenų volelio susiformavimą. Esant skirtingiems kojų ilgiams, laikysenos koregavimui naudojamos ortopedijos prekės, pvz., pado įdėklas, kuris suvienodina kojų ilgį. Jeigu tokia korekcija yra atliekama laiku, tuomet pasiekiama tikrai gerų rezultatų ir išvengiama liūdnų pasekmių.

Pirmasis netaisyklingos laikysenos požymius dažniausiai pastebi bendrosios praktikos gydytojas arba pediatras. Jei pacientams įtariama ydinga laikysena, juos būtina kuo greičiau nusiųsti pasikonsultuoti pas ortopedą. Nustatant laikysenos taisyklingumą yra atkreipiamas dėmesys į simetrinių kūno dalių asimetriją bei fiziologinių stuburo linkių gylį. Ligonis gerai apžiūrimas ir iš priekio, ir iš nugaros. Tikrinama ar abu pečiai, menčių kampai, speneliai (vyresnėms mergaitėms netikrinama), talijos trikampiai bei klubų sparnai yra vienodame aukštyje. Naudojant vertikalų svarelį įvertinama ar stuburas yra tiesus, ar pasviręs į šoną. Jeigu pastebima simetrinių kūno dalių asimetrija arba stuburo pakrypimas į šoną nuo vidurio linijos, tuomet konstatuojama, kad tokio paciento laikysena yra netaisyklinga. Tuomet siekiama išsiaiškinti to priežastį ir paskirtį tinkamą gydymą.

Tinkama laikysena reikia rūpintis nuo pat pirmųjų kūdikio gyvenimo dienų. Todėl labai svarbus yra tinkamas režimas. Tėvams negalima spartinti pagrindinių kūdikio fiziologinių padėčių – sėdėjimo ir gulėjimo. Kol mažylis dar tik guli ir savo pastangomis atsisėsti nesugeba, negalima jo sodinti net ir apramstant pagalvėmis. Priešingu atveju gali smarkiai pervargti jo nugaros raumenys. Tai pat, kol vaikas dar nesėdi negalima jo nešioti nešioklėse vertikalioje padėtyje. Tai neleistina dėl stuburo ligų grėsmės. Kai vaikas jau tvirtai sėdi galima pradėti naudoti vaikštynes. Tačiau jos turi būti naudojamos neilgai, kad vaikas nepavargtų. Taip pat draudžiama ir statyti vaiką, anksčiau nei jis pats atsistoja. Kai vaikas jau bus pasiruošęs ir turės pakankamai jėgų, jis pats laikydamasis už atramos atsistos. Tačiau skubinti mažylio tikrai nereikėtų. Vaikui paaugus labai svarbu yra laikytis tinkamo darbo bei poilsio laiko režimo.