Batai yra neišvengiama kiekvienos iš mūsų kasdienio stiliaus sudedamoji dalis. Be to, stereotipiškai, batai taip pat yra ir tai, ką kolekcionuoja dauguma moterų. Todėl, kai avalynė užima tokią svarbią vietą mūsų gyvenime, verta sužinoti keletą tikrų ir labai įdomių faktų, kurių turbūt iki šiol dar nebuvote girdėjusios.
- Batų ištakos siekia pačius seniausius žmonijos istorijos laikus. Suprantama, kad pradžioje batais buvo galima vadinti aplink koją susukamą storesnę medžiagą, tačiau laikui bėgant jie tobulėjo ir tapo patogesni, tvirtesni bei turintys į dabartinę avalynę panašesnę formą.
- Pagrindinė ir pirminė batų paskirtis buvo apsauga nuo įvairių aplinkos veiksnių. Senovės Egipte batai, kurie buvo panašūs į sandalus, saugodavo egiptiečius nuo karšto smėlio. Tuo tarpu kitose pasaulio dalyse, kuriose klimatas buvo atšiauresnis, žmonės avėdavo uždarus batus, kurie saugodavo juos nuo šalčio, sniego ar ledo.
- Senovėje batų kulnai buvo pradėti naudoti Viduriniuosiuose Rytuose tam, kad būtų didesnis atstumas tarp pėdos ir karšto smėlio.
- Batai Europos šalyse dažnai būdavo labai skirtingų dizainų ir gaminti iš skirtingų medžiagų, tačiau jie būdavo gaminami atsižvelgiant į Azijoje pradėtus gaminti batus.
- 1660 m. Samuel Pepys gamindamas batus pradėjo naudoti sagtis. Tai padėdavo avimiems batams visuomet būti uždariems, kartu išsaugant šilumą.
- Pradžioje batai su batraiščiais pradėti gaminti iš odos. Batraiščiai – tokie, kokius mes žinome dabar – ir jiems batuose skirtos skylės buvo sukurti 1790 m.
- Iki 1800 m. batai buvo universalūs – bet kuris batas tikdavo bet kuriai kojai (žinoma, jei batai būdavo tinkamo dydžio). Tik XIX a. Filipinuose pradėti gaminti batai, pritaikyti skirtingoms kojoms – kairei ir dešinei.
- Pradžioje Europoje batai taip pat buvo universalūs – tik šiek tiek kita prasme. Moterys ir vyrai avėdavo tokio paties stiliaus batus.
- Aukštakulniai batai tapo populiarūs XVI a. – pradžioje tarp aukštuomenės. Jei būdavo pasirenkami gerokai didesni aukštakulniai, juos avinčiam žmogui reikėdavo papildomos pagalbos tam, kad juos galėtų avėti.
- Daugelį amžių Japonijoje buvo avimi batai, pritvirtinti ant medinių blokelių. Perkant tokius batus pagrindinis kriterijus būdavo garsas, kuris buvo girdimas jais vaikštant.
- Sakoma, kad Marie Antoinette turėjo 500 batų porų.
- Karalienė Viktorija 1840 m. buvo pirmoji, kuri pradėjo avėti madingus batus.
- 1954 m. Roger Vivier sukūrė „stiletto“ kulnu Šis žodis atkeliavo iš lotynų kalbos ir reiškia „nedidelis peilis“.
Šaltinis: Aistrabatams.lt – Stilingi moteriški batai internetu